تفاوت UTM و فایروال

در صنعت امنیت شبکه، موارد استفاده از فایروال[1] و [2]UTM کاملا رایج هستند. به طور عمده فایروال و UTM می‌توانند به شرکت در حفاظت از پایگاه های داده کمک کنند و شبکه آن را در برابر نفوذ های مخرب امن کنند.

در حال حاضر، با اندک دانشی درباره امنیت شبکه به راحتی می توان فهمید که فایروال ها و دستگاه های UTM همگی شباهت زیادی با یکدیگر دارند. هر دو به منظور حفاظت طراحی شده اند و هدف اصلی هر دو این است که از هر نوع برنامه های مضر و مخربی که قصد وارد شدن به سیستم را دارند جلوگیری کنند. با این وجود، هر چند که کار اصلی آنها مشابه است، فایروال و UTM  در واقع کاملا متفاوت از یکدیگر هستند.

فایروال‌ها جایی میان کامپیوتر (یا شبکه محلی)[3] و شبکه‌ای دیگر (مانند اینترنت) قرار می‌گیرد و ترافیک ورودی و خروجی شبکه را کنترل می‌کند. بدون فایروال هیچ کنترلی روی ورودی‌ها و خروجی‌ها نیست و این قوانین فایروال است که مشخص می‌کند چه چیزی اجازه عبور دارد و چه چیزی نه. فایروال میتواند مبتنی بر سخت افزار و یا نرم افزار باشد که برای محافظت در مقابل انواع تهدیدات مضر استفاده می شود. فایروال ها اساسا بر روی مجموعه قوانینی کاربردی کار می کنند. این بسته های داده ورودی و خروجی را با آنهایی که در پایگاه داده هستند مطابقت می کنند تا دریابند که آیا آنها مضر هستند یا خیر. اگر نه، آنها مجاز به عبور از. اگر آنها هستند، فایروال به طور خودکار این بسته های داده را مسدود می کند.

 فایروال ها معمولا بر روی سیستم های شخصی نصب می شوند؛ نسخه اصلی ویندوز XP سرویس پک 2 بود که فایروال را معرفی کرد و بعدها فایروال به طور پیش فرض روی ویندوز فعال بود و اجازه هیچ ترافیک ورودی شبکه‌ای را نمی‌داد. مگر اینکه در قسمت تنظیمات فایروال خودتان این اجازه را به آن می‌دادید. این تنظیمات از اینکه افراد دیگر در شبکه اینترنت با سرویس شبکه محلی کامپیوتر شما ارتباط برقرار کند جلوگیری می‌کند. فایروال همچنین دسترسی دیگر کامپیوترها را به شبکه محلی شما را نیز کنترل می‌کند.. اینها عمدتا فایروال های مبتنی بر نرم افزار هستند و برای محافظت در برابر اینترنت عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. تعدادی از روترهای مختلف همچنین دارای فایروال هایی هستند که برای حفاظت استفاده می شوند. ، تعدادی از فایروال های مبتنی بر سخت افزار مختلف نیز قادر به انجام توابع مسیریابی هستند. فایروال ها عمدتا برای شبکه های کوچک استفاده می‌شوند.

   UTM  مدیریت تهدید یکپارچه یک ابزار امنیتی بسیار قوی تر نسبت به فایروال استاندارد است. اول از همه، UTM تنها به عنوان گزینه مبتنی بر سخت افزار در دسترس است. لازم است به شبکه اصلی متصل شود و به منظور ارائه حداکثر امنیت در برابر همه ویروس های ورودی کار می کند که در مطالب قبلی به طور کامل به آن اشاره شده است.

 با این حال، در حالی که فایروال عمدتا با جریان بسته های داده مرتبط است، سیستم UTM دارای طیف گسترده ای از توابع است. اول از همه، UTM قادر به تعادل بار در یک شبکه است، می تواند از هر گونه نشت اطلاعات که ممکن است رخ بدهد جلوگیری کند، Gatway فراهم می کند، از نفوذ به شبکه جلوگیری کرده و امکان گزارش دهی دارد.

 بازار UTM به خوبی از بازار میلیارد دلاری فراتر رفته و در حال حاضر بسیار هوشمندانه عمل می کند. به جای نصب تعدادی از سیستم های مختلف امنیتی برای ارائه طیف وسیعی از گزینه های مختلف، اکثر شرکت ها و سازمان ها به طور کلی ترجیح    می دهند از UTM استفاده کنند ، که از امنیت کامل در برابر بسیاری از تهدیدات ورودی برخوردار باشند.

 در هر سیاست امنیتی فناوری اطلاعات، نصب یک فایروال UTM برای کل شبکه ضروری است.فایروال UTM می تواند از تهدیدات مختلف در آینده جلوگیری کند. مانند حملات مخرب، هرزنامه، فیشینگ و ... همچنین سیستم پیشگیری از نفوذ [4]IPS می تواند حملات خاص هکرها، حملات [5]worm یا ترافیک عمومی را که به شبکه متصل است، متوقف کند.

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی مدیریت یکپارچه تهدید، استفاده از IPS های 64 بیتی با راندامان بالا می باشد .

IPS می تواند به جلوگیری از نفوذ و گسترش  [6]Ransomware جلوگیری نماید.

 در انتها اگر در رابطه با UTM فایروال مورد نیاز برای راه اندازی و شبکه خود مطمئن نیستید، با ما تماس بگیرید تیم پشتیبانی و فروش ما می تواند به شما کمک کند تا سریعا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

 

تلفن های تماس: 88878390

پست الکترونیک واحد فروش :  Business@cybersec.ir

پست الکترونیک واحد پشتیبانی : Support@cybersec.ir

 

 [1] Firewall

[2] Unified Treat Management

[3] Local Network

[4] Intrusion Prevention System

[5] Worm

[6] Ransomware

 

منابع :

www.secpoint.com

 www.roshd.ir