اتمام پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ویستا

بالاخره پس از 10 سال، مایکروسافت اعلام کرد که پایان پشتیبانی از ویندوز ویستا فرا رسیده است و دیگر برای این نسخه سیستم عامل ویندوز هیچ وصله ای صادر نخواهد شد.

 

در تاریخ 11 آوریل 2017 مایکروسافت هرگونه به روز رسانی امنیتی جدید، برطرف سازی مشکلات اساسی غیر امنیتی، مشاوره رایگان و پولی را برای ویندوز ویستا تعلیق نموده و دیگر هیچ به روزرسانی در محتوای فنی سایت ماکروسافت برای این نسخه از سیستم عامل انجام نخواهد شد

.

داده های مرکز Netmarketshare نشان می دهد که این حرکت تنها 0.72% از همه کاربران کامپیوتر را تحت تاثیر قرار می دهد، اما هنوز هم بخش قابل توجهی از رایانه های محیط کسب کار و سازمان ها از ویندوز ویستا استفاده می کنند.

گزارش ماه نوامبر کمپانی امنیتی Due نشان می دهد که 65% از کاربران ویندوز این شرکت از نسخه ویستا استفاده می کنند. این مقاله نشان می دهد که با توجه به تهدیدات زیادی موجود برای نسخه های قدیمی سیستم عامل ها وجود دارد بسیاری ازشرکت ها در شبکه کسب و کار خود همچنان از آن ها استفاده می کنند، برای مثال ویندوز XP  همچنان 7.44% از بازار سیستم عامل های دسکتاپ را در اختیار دارد، این در حالی است که از از 2014 به بعد هیچ بروز رسانی برای این نسخه دریافت نشده است.

همچنین بسیاری از تولیدکنندگان نرم افزار و سخت افزار اقدام به بهینه سازی نسخه های جدیدتر محصولات خود برای نسخه های جدیدتر ویندوز می کنند و به طبع بسیاری از محصولات جدید قابلیت راه اندازی و اجرا در ویندوز ویستا را نخواهند داشت.

سازندگان اصلی مرورگر ها نیز پایان پشتیبانی خود از پلتفرم XP را اعلام نموده اند. موزیلا در دسامبر 2016 اعلام کرد که دیگر پشتیبانی از ویندوز های ویستا و XP  نخواهد داشت.

مایکروسافت برای ترغیب کاربران خود برای حرکت از ویستا به نسخه ها جدیدتر ویندوز دیگر نرم افزار Microsoft Security Essentials را برای ویستا ارائه و بروزرسانی نخواهد کرد. به روز رسانی دیتابیس امضای بدافزار ها تا زمان محدودی ادامه خواهد داشت و سپس به طور کامل قطع می گردد، پس از آن کاربران به شدت در معرض تهدیدات جدی خواهند بود.